Dobrodošao Gost ( Prijavi se | Registracija )

Reply to this topicStart new topic
> Nasilje na forumima i društvenim mrežama, Cyberstalking
Minuteman
poruka Jul 9 2014, 17:56
Poruka #1

Grupa: Members
Registrovan/a: 16. May 13
Korisnik br: 15,356

http://upravusi.rs/bezbednost-kat/nasilje-...tvenim-mrezama/

Nasilje na forumima i društvenim mrežama

U ovom tekstu obradili smo nekoliko tipičnih neprijatnosti koje možeš da doživiš na Internetu, poput uvrede, klevete ili govora mržnje. Sankcije za onog ko upućuje ovakve poruke moguće su na samoj platformi (sajtu ili mreži) na kojoj se ovakvo ponašanje događa, a postoje i zakonske sankcije. Kad je reč o našim propisima, zanimljivo, svi ovi oblici neprihvatljivog izražavanja određeni su kao krivična dela, ali gonjenje u većini slučajeva ne ide po automatizmu: ukoliko želiš da krivac bude kažnjen, potrebno je da snimiš sve što ti je upućeno, podatke na osnovu kojih bi mogao biti utvrđen njegov identitet i, konačno, moraš da podneseš odgovarajuću prijavu.

Poseban oblik problematičnog ponašanja na Internetu jeste proganjanje neke osobe (cyberstalking).

Vređanje i omalovažavanje

Mera u kojoj je dozvoljeno uvredljivo obraćanje ili upotreba uvredljivih reči zavisi od platforme na kojoj se vrši komunikacija. Na velikim društvenim mrežama poput Facebooka ili YouTubea koji sadrže ogromnu količinu komentara, statusa i sličnog, moguće je naznačiti da se radi o neprikladnom sadržaju.

Manje platforme (forumi, novinski portali itd.) obično sprovode neki oblik moderacije, što znači da postoje osobe koje brišu neprikladne komentare. Takve online lokacije skoro uvek sadrže pravila ponašanja: šta je dozvoljeno napisati, šta ne, kakve su sankcije za njihovo kršenje. Stepen oštrine moderacije zavisi od teme koju pokriva određena platforma. Na forumu fanova neke nasilne igrice sigurno se manje pazi na izražavanje nego na forumu ljubitelja klasične umetnosti. Za moderaciju komentara na blogovima zaduženi su njihovi autori, mada, ako je blog hostovan na drugom sajtu, on se mora pridržavati i opštih pravila.

Kad je reč o zakonu, Internet se ne razlikuje od „stvarnog“ sveta u pogledu toga šta je dozvoljeno napisati ili reći. Uvreda je krivično delo nezavisno od toga kako, to jest, putem čega je upućena. Ako si pretrpeo uvredu, ne možeš se osloniti na javnog tužioca, već postupak moraš pokrenuti sam, podnošenjem privatne tužbe.

Iznošenje neistina (kleveta)

Kleveta se definiše kao iznošenje ili pronošenje nečeg neistinitog o nekoj osobi. Na Internetu se javlja na društvenim mrežama kojima je relativno lako i brzo doći do publike, ali poznati su i slučajevi kada su izrađene čitave prezentacije koje sadrže lažne informacije o nekoj osobi (takozvani osvetnički sajtovi — revenge sites).

Isto kao što je slučaj sa uvredom, u našem pravu ne postoji razlika između ovog oblika uznemiravanja „u životu“, novinama ili na Internetu: za sankciju je potreban jedino uslov da to što se iznosi ili pronosi „može škoditi časti ili ugledu“. Gonjenje se, takođe, preduzima po privatnoj tužbi.

Mržnja i diskriminatorske izjave

Zakon je jasan: „Ko izaziva ili raspiruje nacionalnu, rasnu ili versku mržnju ili netrpeljivost među narodima ili etničkim zajednicama koje žive u Srbiji, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina“. Letimičan pogled na komentare na online novinske članke i na Fejsu verovatno će ti reći da od kažnjavanja mržnje i netrpeljivosti nema ništa, pošto je takvih komentara i izjava zaista mnogo. Stvari su se, međutim, pomerile s mrtve tačke: nedavno je doneta prva sudska presuda zbog govora mržnje upućenog grupi osoba (radi se o pripadnicima LGBT populacije) preko Facebooka.

Gonjenje za ovo krivično delo po službenoj dužnosti mora da preduzme Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.

Cyberstalking

Proganjanje na Internetu jeste neželjeno kontaktiranje putem e-maila, društvenih mreža ili neke druge platforme (na primer Skypea). Kad je reč o zaštiti od ove vrste nasilja, preporučuje se upućivanje jasne poruke ili upozorenja progonitelju, s tim da to bude jedini i poslednji čin komunikacije. Mladima se savetuje da porazgovaraju s roditeljima, a roditeljima da vode računa o aktivnostima deteta na Internetu i da obrate pažnju na to da li je došlo do promena u ponašanju deteta, što može biti posledica ove vrste proganjanja.

Neželjene e-mailove moguće je označiti kao spam, a na društvenim mrežama moguće je blokirati uljeza — za više detalja o ovome prouči opcije u svom pretraživaču i potraži neki od brojnih tekstova na Internetu. Dobar savet možeš da dobiješ i na internet portalu Klikni bezbedno, posvećenom bezbednosti dece na Internetu, ali i s korisnim informacijama i za one starije.

Ako ništa od prethodno navedenog ne uspe, a proganjanje poprimi oblik nekog krivičnog dela (seksualna zloupotreba dece, prevara, ugrožavanje sigurnosti, odnosno pretnja napadom na život ili telo…), pozovi policiju ili Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.

Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal

Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal goni učinioce krivičnih dela čija su meta ili sredstvo izvršenja računari (odnosno „svaki elektronski uređaj koji na osnovu programa automatski obrađuje i razmenjuje podatke“), računarski sistemi, računarske mreže, računarski podaci, računarski programi i autorska dela koja se mogu upotrebiti u elektronskom obliku. Sve krivične prijave koje se odnose na neko od tih krivičnih dela, bilo kome da su upućene (građani ih najčešće upućuju policiji), završavaju u ovom organu.

Ako krivičnu prijavu želiš da uputiš neposredno Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, to možeš uraditi pismenim putem (poštom) ili odlaskom u kancelariju ovog tužilaštva.

Organizacija

Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal organizovano je kao posebno odeljenje Višeg javnog tužilaštva sa sedištem u Beogradu. Njegovim radom rukovodi posebni tužilac koji poseduje potrebna znanja iz oblasti informatičkih tehnologija. Pomažu mu dva zamenika tužioca, dva tužilačka savetnika i prateće administrativno osoblje. Ako je potrebna dopuna podataka ili nekakva intervencija (recimo, zaplena računara), tužilaštvo može zatražiti pomoć policije.

Adresa i linkovi

Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
Savska 17a (Palata pravde)
11000 Beograd
Telefon: (011) 360-12-72
E-mail: vtk@beograd.vtk.jt.rs
www.beograd.vtk.jt.rs/lt/default.htm
http://www.beograd.vtk.jt.rs/lt/default.htm

Ovu poruku je izmenio Minuteman: Jul 9 2014, 17:57

--------------------
Révolution Sociale Et Libertaire
Go to the top of the page

+Quote Post
Minuteman
poruka Jul 9 2014, 18:01
Poruka #2

http://upravusi.rs/komunikacije/zastita-pr...putem-telefona/

Uznemiravanje putem telefona

Uznemiravanje putem telefona ili zlonamerno pozivanje zabranjeno je i može se sprečiti, a pretplatnik čiji se fiksni ili mobilni telefon koristi za uznemiravanje može biti isključen s mreže. Pored toga, zavisno od sadržine poziva, onaj ko te maltretira na ovaj način može biti i krivično gonjen.

Šta se smatra uznemiravanjem?

Uznemiravanje je definisano kao situacija u kojoj je sa istog broja (ili skrivenog broja) neko pokušao da s tobom uspostavi vezu najmanje tri puta, ili je to uspeo bar dva puta, a da je to kod tebe izazvalo neprijatnost, brigu, strah ili stres. Dakle, ukoliko je zadovoljen uslov broja poziva, a ti se zbog tih poziva loše osećaš, to ti niko ne može osporiti.

Šta da radiš?

Treba da se obratiš svom operateru. Pozovi korisnički servis s broja na koji si uznemiravan ili podnesi pismenu prijavu koju možeš predati u nekoj od njegovih poslovnica ili poslati poštom. Prijava treba da sadrži:

podatke o tebi;
broj na koji si uznemiravan;
broj s kojeg si uznemiravan (ukoliko ga znaš; ako ne, onda treba da navedeš tačno vreme i datum kada si uznemiravan);
opis načina na koji si uznemiravan (pozivi, SMS poruke, poruke na telefonskoj sekretarici…).
Telekomunikacione kompanije mogu s lakoćom utvrditi broj telefona s kojeg su upućeni pozivi (čak i ako je isključena identifikacija). Ako zaključe da je poziv stigao s druge mreže, moraju da obaveste tog operatera, koji onda preuzima obavezu da spreči uznemiravanje.

Ukoliko nisi rad da se obratiš operateru, a raspolažeš telefonom novije generacije, određene pozive možeš jednostavno blokirati. Pored toga, na Internetu može da se nađe aplikacija kojom se ignorišu pozivi ili SMS poruke sa određenih brojeva telefona iz imenika.

Snimanje komunikacije radi obezbeđenja dokaza protiv osobe koja te uznemirava moguće je samo izuzetno: od strane policije, i to po naredbi suda, i od strane korisnika ako u komunikaciji učestvuje još neka osoba koja se saglasila sa snimanjem.

Šta operateri treba da preduzmu?

Kada utvrde s kog broja su upućivani pozivi, operateri prvo pribegavaju opomeni. Ako se uznemiravanje sa istog broja ponovi u roku od 90 dana od upućivanja opomene (dakle, ako ti ponovo podneseš prijavu za uznemiravanje), taj broj biće privremeno isključen (na 15 dana). Ukoliko se posle uključenja privremeno isključenog broja, opet u roku od 90 dana, ponovo desi uznemiravanje, taj broj biće trajno isključen s mreže, a pretplatnički ugovor raskinut.

Onome ko te je uznemiravao neće reći ko ga je prijavio, a ni tebi neće saopštiti njegove podatke.

Uznemiravanje putem telefona koje u sebi sadrži pretnju napadom na život ili telo predstavlja krivično delo ugrožavanja sigurnosti. U tom slučaju treba da se obratiš policiji.

--------------------

+Quote Post
DinoTheBest
poruka Jul 9 2014, 21:54
Poruka #3

Registrovan/a: 7. June 13
Korisnik br: 15,413

Svaka cast Minutemane!

+Quote Post
Minuteman
poruka Aug 13 2014, 11:11
Poruka #4

Imam problem sa osobom koja se predstavlja kao ja, koja šalje uvredljive poruke ljudima koji su povezani sa mnom ili pokušava da dođe do ljudi koji imaju neke veze sa mnom. Otvoreno je više profila na društvenim mrežama i servisima sa mojim imenom preko kojih pokušava da dođe do dodatnih informacija o meni. Meni ne preti direktno , nego samo ljudima sa kojima sam bio u kontaktu preko foruma. Manipulacijama je došao do mojih ličnih podataka. Identitet osobe koja ovo radi mi je poznat i u pitanju je maloletno lice koje je registrovano i na ovom sajtu. Vremenom situacija postaje sve gora i sve više ljudi me izbegava na forumima, a strahujem da će to i da se prenese i na moj privatan život.
Ukoliko je neko na ovom forumu dobijao preteće i uvredljive poruke povezane sa mojim forumskim nadimkom ili imenom, zamolio bih da mi se obrati.

Ukoliko je neko dobiajao preteće i uvredljive poruke a nema poverenja u mene, zamolio bih da se sa snimljenim porukama obrati Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal:

Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal
Savska 17a (Palata pravde)
11000 Beograd
Telefon: (011) 360-12-72
E-mail: vtk@beograd.vtk.jt.rs
http://www.beograd.vtk.jt.rs/lt/default.htm

http://www.kliknibezbedno.rs/sr/sta-da-rad...-meni.1.68.html

Ovu poruku je izmenio Minuteman: Aug 13 2014, 14:09

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 korisnika čita ovu temu (1 gostiju i 0 anonimnih korisnika)
0 korisnika:

Tekstualna verzija Datum i vreme: 23rd March 2017 - 17:21